>

Test Ever ECO 500 LCD – tani UPS do domu

Nie tylko dobry nóż jest potrzebny każdemu maniaKowi w domu. Seria Ever ECO LCD to nowoczesne zasilacze z mikroprocesorową kontrolą parametrów funkcjonalnych wyróżniające się małym zużyciem energii oraz łatwą obsługą. Zasilacze ECO LCD posiadają podwójny system zabezpieczeń zapewniający idealną ochronę przed zanikami zasilania oraz występowaniem przepięć. UPS Ever ECO 500 LCD to najmniejszy model z tej serii. Testowany model to niedrogi zasilacz przeznaczony do zabezpieczenia pojedynczego stanowiska komputerowego, urządzeń sieciowych i telekomunikacyjnych (np. routerów WiFi), konsol do gier, monitorów, drukarek atramentowych oraz systemów kasowych. Po dotarciu do naszej redakcji moim oczom ukazał się niespodziewanie lekki, o nietuzinkowym wyglądzie, małych wymiarów zasilacz z panelem LCD na przedniej obudowie. A wszystko to za dużo mniej niż 400 zł. Natychmiast postanowiłem wziąć go w obroty. Natychmiast, czyli już po 10 godzinach ładowania. Tyle bowiem według producenta potrzeba czasu, aby naładować UPS przed pierwszym użyciem. W tym czasie możemy zaplanować następne wakacje albo pograć w Zombie Granny.
[nggallery id=33 template=techmaniak]

UPS Ever ECO 500 LCD – specyfikacja

  • Moc wyjściowa (pozorna / czynna) 500 VA / 300 W
  • Cztery gniazda wyjściowe IEC 320 z ochroną przeciwprzepięciową oraz z podtrzymaniem awaryjnym
  • “Zimny start” – możliwość uruchomienia bez podłączonego zasilania z sieci.
  • Rozbudowany panel LCD (EVS) – wizualna informacja dotycząca określonych stanów i parametrów pracy.
  • Dźwiękowa sygnalizacja określonych stanów pracy.
  • Cyfrowy monitoring stopnia naładowania baterii (DBM).
  • Inteligentny przycisk wielofunkcyjny (IMB).
  • Mikroprocesorowa kontrola parametrów.
  • Podwójny system zabezpieczenia (DPS).
  • Tryb oszczędzania energii (GREEN FUNCTION).
  • Szybka i łatwa wymiana baterii (ESB).
  • Filtr teleinformatyczny – złącze RJ45 (ethernet).
  • Komunikacja z komputerem poprzez port USB
  • Kształt napięcia wyjściowego: Schodkowa aproksymacja sinusoidy
  • Wymiary (wys. x szer. x gł.) 188 x 80 x249 mm
  • Waga 3,4 kg
  • Akumulator: 1 x 12 V / 7 Ah
  • Maksymalny czas ładowania 16h
  • Czas podtrzymania przy obciążeniu 100% / 80% / 50% Pmax  2 / 3 / 8 min

Ever ECO 500 LCD

od: 469 zł »

Pierwsze wrażenie

Jak już pisałem, zasilacz jest niespodziewanie lekki, waży zaledwie 3,4 kg. Rzadko w tego typu domowych urządzeniach można spotkać panel LCD, dzięki któremu możemy zobaczyć aktualne ustawienia, tryb pracy (sieciowa, akumulatorowa), napięcia wejściowe i wyjściowe oraz ewentualne usterki. Z tyłu gniazda wyjściowe są w standardzie komputerowym. Co prawda do zasilacza producent dołącza dwie przejściówki, ale i tak nie każde urządzenie można w ten sposób podłączyć. Zasilaczem steruje się za pomocą jednego przycisku (!). Trzy szybkie przyciśnięcia przełączają sygnalizację dźwiękową (on/off). Pięć przyciśnięć – włącza/wyłącza funkcję oszczędzania energii. Aby włączyć lub wyłączyć napięcie na wyjściu należy przytrzymać przycisk przez 3 sekundy. Dzięki temu oraz położeniu przycisku – znajduje się z boku urządzenia – nie grozi nam przypadkowe wyłączenie zasilacza w czasie pracy. W pudełku oprócz zasilacza znajdują się także 2 przejściówki prądowe umożliwiające podłączenie komputera i np. monitora oraz kabel USB do komunikacji. W zestawie nie ma płyty z oprogramowaniem – jest ono dostępne na stronie producenta.

UPS Ever ECO 500 LCD / fot. gizManiaK

Funkcjonalność

Oprogramowanie PowerSoft dostępne dla zasilaczy z serii ECO LCD pozwala na takie skonfigurowanie systemu operacyjnego, aby w efekcie wystąpienia wybranych zdarzeń energetycznych (jak m.in. zanik czy powrót napięcia) system odpowiednio zareagował (np. automatycznie zamykał się i wyłączał komputer, wysłał emaila), tym samym rozszerzając podstawową funkcjonalność zasilacza awaryjnego. Ma to szczególne znaczenie, gdy zanik zasilania występuje pod nieobecność użytkownika. Dzięki PowerSoft otrzymujemy również możliwość monitorowania podstawowych parametrów zasilacza UPS. Dodatkowo oprogramowanie PowerSoft w wersji Professional udostępnia możliwość sterowania (np. zamknięciem systemu) dla komputerów w sieci.

Zasilacze z serii ECO LCD wyposażone są w ciekawą funkcję GREEN. Gdy zasilacz będzie w trybie pracy buforowym (akumulatorowym) i na wyjściu nie będą podłączone urządzenia lub pobór mocy będzie poniżej granicznej wartości 80 W, nastąpi automatyczne wyłączenie zasilacza po 5 min w celu oszczędzania energii zgromadzonej w akumulatorach. Jako ciekawostkę można dodać, że zasilacze tej serii są objęte polisą ochrony OC przyłączonego sprzętu w wysokości 5000 EUR.
Atutem godnym podkreślenia jest również możliwość szybkiej i łatwej wymiany baterii, bez konieczności demontażu obudowy.

UPS Ever ECO 500 LCD / fot. gizManiaK

Zasilacz jest wyposażony w następujące zabezpieczenia:

PRZECIĄŻENIOWE

Dla pracy sieciowej przy obciążeniu powyżej 110% mocy znamionowej zasilacz wskazuje stan przeciążenia sygnałem dźwiękowym oraz zapaleniem się ikony (PRZECIĄŻENIE). Jeżeli stan taki utrzyma się dłużej, nastąpi automatyczne wyłączenie zasilacza.

PRZECIWZWARCIOWE

Zabezpieczenie zwarciowe od strony wejścia stanowi bezpiecznik automatyczny zasilacza oraz zabezpieczenie zastosowane w sieci zasilającej. Dodatkowo dla pracy bateryjnej istnieje elektroniczne zabezpieczenie wyjścia zasilacza, którego zadziałanie sygnalizowane jest przez zapalenie się ikony (ZWARCIE) oraz sygnał dźwiękowy. Nastąpi odłączenie napięcia z gniazd wyjściowych, a zasilacz pozostaje w trybie sygnalizacji zwarcia.

PRZECIWPRZEPIĘCIOWE

Zasilacz posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na wejściu, które chroni obwody odbiorników i obwody wewnętrzne zasilacza przed wysokimi skokami napięć o dużych energiach, spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi oraz zakłóceniami w sieci energetycznej.

Dodatkowo celu zabezpieczenia linii danych (cyfrowej np. sieci Ethernet lub telefonicznej analogowej) oraz przyłączonego sprzętu teleinformatycznego zasilacze typu ECO LCD wyposażone zostały w zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, chroniące podłączone urządzenia przed skutkami przepięć występujących w linii.

Test w systemie Windows

Ze strony www producenta można ściągnąć oprogramowanie do komunikacji z komputerem w systemach Windows zarówno w wersjach 64 jak i 32 bitowych (XP, Server 2003, Vista, Server 2008, Windows 7). Test został przeprowadzony na komputerze z procesorem Pentium i3 ze zintegrowaną kartą graficzną, wyposażonym w Windows 7 PL (64 bit). Tradycyjnie należy najpierw zainstalować oprogramowanie a następnie podłączyć urządzenie. Po skonfigurowaniu oprogramowania komputer poprawnie zamknął system po zadanym czasie pracy akumulatorowej, a po powrocie napięcia – ponownie się uruchomił (wymagana była zmiana ustawień w BIOSie). Pomimo, że UPS ma moc wyjściową jedynie 300W to po podłączeniu komputera wskaźnik obciążenia pokazywał zaledwie 10% w stanie jałowym oraz 25% w czasie intensywnej pracy. Po odłączeniu zasilania sieciowego akumulator pracował przez 22 minuty do całkowitego rozładowania. To bardzo dobry czas jak na zasilacz o tak małej pojemności akumulatora.

UPS Ever ECO 500 LCD / fot. gizManiaK

Test w systemie linux

Na stronie producenta jest dostępne oprogramowanie dla najpopularniejszych dystrybucji Linuxa w wersjach 32 i 64 bitowych; Debian, Ubuntu, Ubuntu LTS, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Fedora, SUSE Linux Enterprise, OpenSUSE, FreeBSD. Test przeprowadziłem na maszynie wyposażonej w procesor AMD Athlon XP, zewnętrzną kartę graficzna oraz system Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Instalacja oprogramowania przebiegła szybko i bezproblemowo. Do zasilacza podpięty był komputer oraz monitor LCD LED. Monitor UPSa pokazywał obciążenie zasilacza na 44% w stanie bezczynności, a przy odpalonym cpuburn obciążenie wzrosło do 54%. W takiej konfiguracji, przy włączonym cpuburn oraz przeszukiwaniu dysku – UPS wytrzymywał 7 minut. Czas ten jest dużo niższy niż w przypadku testu komputera w systemie Windows. Na tym przykładzie najlepiej widać, jak w ostatnich latach spadło zużycie energii przez procesory. Dostarczone oprogramowanie umożliwia bezpieczne zatrzymanie systemu, a także możliwość ponownego uruchomienia po powrocie zasilania jeśli ustawimy odpowiednie parametry w BIOSie komputera. Taka możliwość przydaje się, jeśli podłączamy UPS do serwera pracującego non-stop.

UPS Ever ECO 500 LCD / fot. gizManiaK

Podsumowanie

Od domowego zasilacza awaryjnego oczekujemy, że w razie zaniku napięcia umożliwi on zapisanie aktualnej pracy a następnie bezpieczne zamknięcie systemu. Testowany UPS Ever ECO 500 LCD spełnia oba te warunki i oferuje dużo więcej. Niestety niewielka moc wyjściowa zasilacza (300W) poważnie ogranicza liczbę urządzeń, które można do niego jednocześnie podłączyć. Dodatkowo producent wymaga, żeby dla normalnej pracy zasilacza obciążenie dołączone na jego wyjście nie powinno przekraczać 80% tej wartości. Z tego powodu nie nadaje się on do ochrony mocnego komputera multimedialnego. Dla takiego zestawu poleciłbym silniejszą wersję tego zasilacza, np. UPS Ever ECO 1000 LCD, o mocy wyjściowej 600W. Testowany model to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć przed spadkami napięcia pojedynczy komputer. Możliwość automatycznego zamknięcia systemu oraz ponownego uruchomiania po powrocie zasilania – poszerza grupę docelową o małe domowe serwery sieciowe. Jego zaletą jest oprócz stosunkowo niskiej ceny także łatwość obsługi, możliwość komunikacji z komputerem oraz korzystna gwarancja – wszystkie produkty z rodziny ECO LCD objęte są trzyletnią gwarancją na elektronikę, w systemie door-to-door, oraz dwuletnią na akumulatory. Czytelny wyświetlacz LCD przekazuje informacje o stanie pracy zasilacza i usterkach (praca sieciowa, akumulatorowa, stopień naładowania baterii, poziom obciążenia, przeciążenie, zużyty akumulator, zwarcie).  Produkt wyróżniony został przez miesięcznik PC World mianem Najlepszy Zakup 08/2012

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Budowa/Jakość wykonania10
  • Wyposażenie8
  • Funkcjonalność7
  • Bateria7

Lenovo ThinkCentre X1

Ocena końcowa testu: 8.0


Wady

  • gniazda wyjściowe w formacie komputerowym
  • krótki czas podtrzymania
  • niska moc wyjściowa (jedynie 300W)

Zalety

  • niska cena
  • cztery wyjścia prądowe
  • duży i czytelny wyświetlacz LCD
  • łatwa obsługa
  • komunikacja z komputerem
  • filtr sieciowy
  • gwarancja: 3 lata na zasilacz i 2 lata na akumulator – w systemie door-to-door

Ceny Ever ECO 500 LCD

Ever ECO 500 LCD

od: 469 zł »

Krzysztof Szymanek

Komentarze

  • Posiadam ten UPS, sprawuje się bardzo dobrze, jednak dziwi mnie fakt, że na wyświetlaczu widzę napięcie wejściowe 5,1V (sądzę, że to napięcie akumulatora), a z opisu wygląda, że w środku jest akumulator 12V 7Ah.... Dziwne...

  • mnie UPS już kilka razy uratował ładnych parę godzin pracy i śmiało mogę powiedzieć, ze zwraca się za pierwszym razem, kiedy braknie prądu ;-)