>

MSI X340 czy Acer Aspire 4810T Timeline?

Ultracienkie notebooki za sprawą MacBooka Air stały się obiektem pożądania wielbicieli sprzętu mobilnego. Niestety, w większości nie dorównują one wydajnością klasycznym laptopom, a ich cena może u statystycznego Kowalskiego wywołać stan przedzawałowy. Na polskim rynku pojawiło się jednak kilka należących do tego samego segmentu co Air urządzeń, sprzedawanych za zdecydowanie mniejsze pieniądze. MobiManiaK postanowił wziąć pod lupę dwa modele – Acer Aspire 4810T Timeline i MSI X-Slim X340.

Zdecydowałem się porównać Timeline’a do modelu X340 a nie tańszego X320 ze względu na specyfikację. X320 korzysta z Intel Atoma, który nie powinien być porównywany do U3500.

Za podstawę do porównania przyjąłem najtańsze z dostępnych wariantów obu laptopów.

Specyfikacja

Acer Aspire 4810T Timeline

  • Procesor – Intel Core 2 Solo SU3500 1.4 GHz
  • Chipset – Intel GS45
  • Pamięć – 3072MB, , DDR3 1066 MHz
  • Karta grafiki – Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD
  • Matryca – 13.3″, 16:9, 1366×768, podświetlanie diodami LED, refleksująca
  • Dysk twardy – 250 GB – 5400 rpm
  • Złącza – 3x USB 2.0, VGA out, wejście mikrofonu (stereo), wyjście słuchawek (stereo), RJ-45, czytnik kart 5 w 1 (SD, MMC, xD, MS-Pro, Memory Stick), HDMI
  • Łączność – WLAN (Acer Nplify 802.11b/g/Draft – N), LAN 10/100/1000
  • Gabaryty wysokość x szerokość x głębokość (mm) – 322 x 228 x 28,9
  • Waga – 1.68 kg
  • Akumulator – litowo-jonowy, 6-komorowy

MSI X-Slim X340

  • Procesor – Intel Core 2 Solo SU3500 1.4 GHz
  • Chipset – Intel GS45
  • Pamięć – 2048MB, DDR2-800
  • Karta grafiki – Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD
  • Matryca – 13.4″, 16:9, 1366×768, podświetlanie diodami LED, refleksująca
  • Dysk twardy – 320 GB – 5400 rpm
  • Złącza – 2 USB, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Audio Connections: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, Card Reader: SD/MMC,
  • Łączność – Realtek RTL8168C/8111C Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (10/100/1000MBit), Intel Wireless WiFi Link 5100 AGN (abgn), Bluetooth
  • Gabaryty wysokość x szerokość x głębokość (mm) – 19,8 x 330 x 224
  • Waga – 1.33 kg
  • Akumulator – litowo-jonowy, 4-komorowy

Obudowa, jakość wykonania

Oba laptopy wyglądają bardzo atrakcyjnie, oba są ultracienkie… i tu podobieństwa się kończą. 3810T został wykonany z aluminium i wysokiej jakości plastiku z dbałością o szczegóły. Zawiasy są solidne, a poszczególne elementy są dobrze ze sobą spasowane. Zupełnie inaczej mają się sprawy z X340. Dolna część obudowy została wykonana przeciętnie, za to górna – tragicznie. Pokrywa ugina się bardzo pod naciskiem i sprawia wrażenie mało trwałej, także zawiasy nie budzą zaufania. Wykorzystane materiały z pewnością nie zaliczały się do najdroższych. Komputer zdecydowanie ustępuje solidnemu Acerowi.

Klawiatura

Aspire ma wygodną, ciekawie wyglądającą klawiaturę z dużymi przyciskami, na której pisze się z przyjemnością. Podobnie jak obudowa, została ona dobrze wykonana, a użyte materiały nie budzą zastrzeżeń. Zdecydowanie gorzej jest w wypadku MSI. Przyciski są, owszem, duże i ich układ jest jak najbardziej odpowiedni, ale jakość wykonania woła o pomstę do nieba. Klawiatura została źle osadzona w obudowie i nie dość, że ugina się podczas pisania, to nieznacznie przesuwa się także na boki. Co więcej, przyciski mają niewielki skok, przez co łatwo o błąd podczas pisania.

Gładzik

W Acerze nie jest on za duży, ale działa precyzyjnie i, co najważniejsze, obsługuje technologię multi-touch. W MSI płytka ma całkiem spore rozmiary, ale korzystanie z niej nie zalicza się do przyjemności. Materiał z którego została wykonana nie ułatwia pracy, a brak scrolla nie daje się w żaden sposób uzasadnić.

Matryca

Wyświetlacz Timeline’a ma 13,3”, a X340 13,4”. Oba pracują w rozdzielczości 1366×768 i całkiem nieźle radzą sobie z odwzorowaniem kolorów. Niestety, oba mają także dość kiepskie kąty, co jednak można wybaczyć biorąc pod uwagę wymiary obu laptopów.

Wydajność i podzespoły

Oba notebooki mają zainstalowane procesory Core 2 Solo SU3500 z 1.4 GHz zegarem, które, choć są znacznie wydajniejsze od Atoma, nie dorównują możliwościom droższym jednostkom Intela. Żaden z porównywanych komputerów nie nadaje się do obsługi bardziej wymagających aplikacji, choć z powodzeniem można je wykorzystywać do zabawy z multimediami, surfowania po Internecie i pracy z pakietem Office. O graniu w nowsze produkcje też nie może być mowy. Zresztą ani Timeline ani X340 nigdy nie pretendowały do tytułu laptopa dla graczy.
W wersji podstawowej Acer ma o 1GB pamięci RAM więcej, ale X340 ma większy dysk i moduł Bluetooth, który w 3810T dostępny jest za dodatkową opłatą. MSI ma tylko dwa gniazda USB, jest jednak o 300 gram lżejszszy.
Warto dodać, że MSI udziela 24 miesięcznej gwarancji, podczas gdy Acer zapewnia darmowe naprawy tylko przez rok.

Ciepło i hałas

3810T tylko przy dużym obciążeniu zauważalnie się nagrzewa. MSI nie wypada wcale gorzej. X340 zdecydowanie bardziej hałasuje od cichutkiego Timeline’a, jednak nie na tyle, by można było uznać to za wadę.

Bateria

Zainstalowana w Timelinie 6-komorowa bateria pozwala na średnio 6 godzin pracy. Przy mniejszym obciążeniu czas ten może wydłużyć się do ponad 10 godzin. W porównaniu do Acera, X340 wypada żałośnie. 2,5 godzinny czas pracy akumlatora to zdecydowanie za mało, by można było rozpatrywać ultracienkiego MSI jako urządzenie do pracy w terenie.

Podsumowanie

Choć X340 jest niesłychanie płaski i ma ciekawy design, nie dorasta do pięt Acerowi, który nie dość, że jest lepiej zbudowany, to kosztuje o prawie 500 zł mniej.

Jan Blinstrub

Komentarze

  • Acer na świecie jest 3 pod względem sprzedanych Laptopów.
    Po wcześniejszych wpadkach przeprojektował całą ofertę produktów. Od około 2 lat na rynku są "nowe" modele jak Nowa Extensa i inne. Słucha opinii klientów i reaguje na nie.
    Np gniazdo ładowania nie jest wlutowane w płytę główną tylko podłączone do niej przez złącze, w przypadku uszkodzenia naprawa polega na wypięciu popsutego a wpięciu dobrego.

    Oby tak dalej.

  • Acer zaczął wreszcie robić dobre kompy - widziałem w Saturnie Timelinea - robi wrażenie!

  • Niestety laptopy z serii X-Slim nie zaliczają się do szczególnie udanych, a różnica w czasie pracy baterii jest niesłychana. Nie jestem w tej materii ekspertem, ale poza samym akumlatorem i konfiguracją sprzętową na czas pracy wpływ ma system zarządzania energią oraz zainstalowane oprogramowanie.

  • Szczerze jestem zaskoczony testem. Spodziewałem się czegoś lepszego po msi. Zastanawia mnie najbardziej czas pracy na baterii, skoro oba mają taką samą grafikę i procesor oraz oba matrycę LED to wynika z tego iż różnią się tylko baterią (4 vs 6 komorowa). Czy to wina tylko baterii? 2,5h to potrafią działać laptopy 15,4" z procesorem C2D. Dziwne.