REKLAMA TP
, Longform Technologie

Kres prawa Moore’a to koniec innowacji

Popularne produkty:

11 odpowiedzi na “Kres prawa Moore’a to koniec innowacji”

 1. Tomasz pisze:

  Problemem jest też prędkość światła, w jednym cyklu impuls musi mieć czas na dotarcie do każdego zakątka procesora

 2. laik pisze:

  „przyszłość niewątpliwie należy do komputerów kwantowych”
  Komputery kwantowe nie zastąpią obecnych komputerów. To tak jakby napisać że samochody zostaną zastąpione w przyszłości przez statki kosmiczne. Jedno i drugie służy do czegoś innego. Prawo Moore’a mówiło w oryginale o upakowaniu ilości tranzystorów ale w domyśle chodziło o moc obliczeniową. Obecne procesory są taktowane tak szybko że potrzebują bardzo dużo mocy która zamienia się w ciepło. Zwiększenie ilości tranzystorów, przy takiej samej ilościowo pobieranej mocy, powoduje że nie jesteśmy wstanie odpowiednio schłodzić procesor… Dlatego często wydajniejsze procesory z większą ilością tranzystorów mają mniejsze taktowanie… To dlatego też prawo Moore’a spowalnia. Obecnie pozostają takie sztuczki jak więcej cache, więcej rdzeni, więcej „wirtualnych” rdzeni, poprawa wąskich gardeł w wnętrzu procesora, zmiana z 32 bit na 64 bit a w przyszłości może na 128 itp… Wszyscy czekają na jakiś przełom technologiczny:
  albo nadprzewodniki działające w temp pokojowej,
  albo tranzystor na światło…

 3. Bart pisze:

  Teraz wiekszy nacisk położona na OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII – komputery stacjonarne będa zanikać.

  Już teraz mam tablet Dell Venue 11 Pro z Intel Core i3, 4 GB RAM – czy potrzebuję stacjonarnego komputera do pracy, który kosztuje 1500 zł ? NIE – wystarczy mi Stacja Dokująca na biurko z podłączoną Myszą, Klawiszami i Monitorem.

  Do grania w „mocne” gry tablet to za mało – ALE – jak obiza proces technologiczny, zmniejsza pobór energii to całkiem możliwe będzie „upchniecie” mocnej karty grafiki w tablecie – do pracy biurowej mamy „słabą” grafikę zintegrowaną a do grania mocną.

  Taki tablet z jednej strony będzie długo pracował i był energooszczędny a z drugiej strony po zadokowaniu zmieni się w maszynę do grania.

  DYSKI SSD – zmniejszenie procesu również zwiększy pojemność.

  Tak więc pomniejszanie – NIE ma na celu tylko upchnięcia większej mocy – ale również energooszczędnosc i umozliwienie większej eleastycznosci.

 4. Tirinti pisze:

  Problemem jest raczej brak kreatywności projektantów procesorów.
  Od czasu 32nm przestała rosnąć wydajność procesorów a zaczęło się dokładanie coraz mocniejszej zintegrowanej grafiki.

 5. ernest maciaszek pisze:

  Niestety, jak autor tekstu zauważył, koniec innowacji jest bliski. Bez komputerów kwantowych na dłużej zostaniemy w epoce kamienia łupanego…

 6. Filip Straburzyński pisze:

  Jeśli John Gustafson coś mówi w tym temacie, to raczej wie, co mówi. I nie ma znaczenia, że obecnie pracuje w AMD, bo wcześniej długo pracował w Intelu. Poza tym to jeden z większych naukowców-inżynierów w branży, który nie musi już sprzyjać żadnej z firm wypowiadając się na tak fundamentalne tematy.

 7. Zakrza pisze:

  Niesamowite, że w tak wielu znakach można zawrzeć tak mało treści.

  • Obiektywnie pisze:

   Niesamowite, że z tak długiego tekstu można tak mało zrozumieć aby mówić, że jest w nim „tak mało treści”

 8. eko pisze:

  Dlatego pora na komputery kwantowe, a prawo Moore’a nie bedzie już potrzebne. Niech unowocześnią łącza, ludzie nie potrzebują procesorów tylko koncówek z ekranami

 9. dr.beat pisze:

  Do tej pory posiadam corei7 920@3.6 i jego wydajnosc jest na tyle wysoka, ze nadal nie widze sensu przesiadki na najnowsze haswele.Jedyne co ma sens to dysk ssd.

 10. wiek pisze:

  dlaczego nie mogę dodać postu? w news’ie play lte?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


reklama