REKLAMA TP
, ASUS Laptopy 12-13,3 cali Testy

ASUS 1201PN przetestowany. Zaskakujące wyniki!

Popularne produkty:

22 odpowiedzi na “ASUS 1201PN przetestowany. Zaskakujące wyniki!”

 1. Mateusz Mila pisze:

  @Kamil: Cieszymy się, że dzielisz się ze wszystkimi maniaKami swoim doświadczeniem 🙂 Zgodnie z zapewnieniami producenta niemalże każdy komputer zaopatrzony w platformę ION powinien poradzić sobie z odtworzeniem wideo 1080p.

  Miłym zaskoczeniem jest oczywiście płynne odtwarzanie tego formatu na Asusie 1201NL ze stosunkowo słabym procesorem jakim jest Atom N270.

 2. Kamil pisze:

  Po zaktualizowaniu flash playera do najnowszej wersji 10.1 nawet netbooki na ION 1 świetnie radzą sobie z 1080p na youtube oraz filmami blue-ray. Posiadam 1201nl z ION1 2gb win xp atom n270 (1 rdzeń 1,66ghz) i nie ma problemu z odtworzeniem filmu 1080p zajmującego 16gb czy 4 minutowego filmu 1080p na Youtube, wszystko chodzi płynnie i pozostaje spory zapas „mocy” na qq, winampa i inne tego typu rzeczy otwarte w tle
  Pozdrawiam

 3. Mateusz Mila pisze:

  Lepszy i wydajniejszy jest Asus 1201PN. Z tego, co mi wiadomo komputer ten nie ma i nie będzie miał modemu 3G. Może w przyszłości, ale producent na razie nie zapowiedział żadnych nowych zmian.

 4. Monk pisze:

  czy 1201PN będzie produkowany z modemem 3g?

 5. Monk pisze:

  Witam zastanawiam sie nad kupnem 1201N badz 1201PN którego według was się bardziej opłaca kupić?

 6. Asus Eee PC 1201PN do kupienia w salonach Vobis! | MobiManiak.pl pisze:

  […] ASUS 1201PN przetestowany. Zaskakujące wyniki! […]

 7. Computex 2010: Asus Eee PC 1201PN z bliska (wideo) | MobiManiak.pl pisze:

  […] ASUS 1201PN przetestowany. Zaskakujące wyniki! […]

 8. Asus Eee PC 1215N - najlepszym 12″ notebookiem na rynku | MobiManiak.pl pisze:

  […] ASUS 1201PN przetestowany. Zaskakujące wyniki! […]

 9. Krzysiek pisze:

  W teście stres mamy 3godziny w porównaniu do 2,5 godziny w 1201N.
  W sumie liczyłem na większą różnicę zważywszy na 1 rdzeniowy procesor zamiast 2 rdzeniowego.

  Te wszystkie testy nastawione są w dużej mierze na grafikę, a ja jeszcze bym zobaczył jakiegoś PC marka.

  Ostatnią rzecz którą zauważę to odtwarzanie wideo poniżej 24 klatek na sekundę które określa się jako „płynne” no z czym do ludzi, przecież właśnie ta wartość jest graniczną między tym co jest płynne a co nie.

 10. Mateusz Mila pisze:

  Cóż za wnikliwa analiza tekstu źródłowego. Aż miło było przeczytać taką wypowiedź i jeszcze przyjemniej na nią odpowiedzieć. Postaram się więc w miarę możliwości odpowiedzieć na część Twoich pytań.

  1. Z ciekawości zajrzałem na stronę nVidii i poczytałem na temat technologii Optimus oraz ION 2. Pozwolę sobie przytoczyć interesujący fragment, który postawi nas w jeszcze większym zakłopotaniu:

  „…Nasz komputer Eee PC z procesorem graficznym ION podniósł poprzeczkę wydajności dla komputerów typu netbook, a dzięki technologii Optimus mogliśmy uczynić go jeszcze lepszym. Netbook EeePC z procesorami graficznymi ION to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich użytkowników wymagających szeregu funkcji multimedialnych oraz długiego pracy na akumulatorach.”
  – powiedział S.Y. Shian – ASUS”

  Oznacza to, że albo Asus Eee PC 1201PN, który trafił do redakcji notebookcheck.de był jakąś wybrakowaną wersją, która nie została wyposażona w technologię nVidia Optimus, albo zostaliśmy ktoś nas nieźle wykiwał. Tak czy inaczej w oficjalnej informacji prasowej, którą możemy znaleźć na stronie nVidii kilkukrotnie podkreślony został fakt, że netbooki z IONem 2 będą wyposażone w technologię Optimus.

  Trudno powiedzieć co tak naprawdę się stało, że Asus 1201PN – choć powinien – nie został wyposażony w technologię Optimus. Wcześniejsze informacje potwierdzały, że nie ma żadnych problemów z połączeniem procesora Pine Trail i chipsetu GMA 3150 z IONem 2, więc nie pozostaje nam nic innego jak czekać jak sprawy potoczą się dalej.

  2. Mam nieodparte wrażenie, że Asus Eee PC 1201PN nie pokazał jeszcze do końca, na co tak naprawdę go stać. Wydajność komputera zależy nie tylko od wyposażenia, ale również jak zauważyłeś wersji systemu operacyjnego i… sterowników. Pokuszę się na dość odważne stwierdzenie, że ION 2 nie jest jeszcze do końca „sprawny”. Musi upłynąć jeszcze sporo czasu, zanim rozwinie skrzydła, a producenci udostępnią poprawione sterowniki dla karty graficznej. Wydaje mi się, że dlatego w niektórych grach poprzedni ION osiągnął lepsze wyniki od Asusa 1201PN, lecz przyznaję, że mogę się mylić.

  Podsumowując: Choć cała sprawa z nVidią ION 2 w Asusie 1201PN nieco się skomplikowała, to mimo wszystko ja nie przekreślałbym jeszcze tej platformy ani samego urządzenia. Testy przeprowadzone przez niemiecki serwis są jak na razie jedynymi (oficjalnie opublikowanymi) testami na świecie, z których wynika, że nowy ION jest naprawdę wydajny. Możemy oczywiście polemizować co do obiektywności zaprezentowanych wyników, lecz na razie wstrzymałbym się z końcową oceną całej platformy i samego urządzenia (Acera Aspire One 532G nie bierzemy jeszcze pod uwagę, gdyż na jego temat wiemy tyle, co nic – nie licząc informacji dotyczących specyfikacji), gdyż może się ona okazać nazbyt krzywdząca.

  Pozdrawiam.

 11. Arakasi pisze:

  Z ciekawością przeczytałem oryginał testu na notebookcheck.de – mam wrażenie, że tłumaczenie pominęło dwie najbardziej istotne kwestie związane z opisywanym netbookiem i technologią ION2. Kwestie, które w mojej ocenie nakazują traktować ION2 jako eufemistycznie mówiąc wielkie rozczarowanie, na które nadal należy czekać (vide informacje o ostatnich opóźnieniach w wypuszczeniu na rynek netbooków z ION2):
  1. wg. informacji na notebookcheck.de Asus zastosował w opisywanym modelu bezpośrednie podłączenie ekranu do ION2, tak aby ominąć ograniczenia pojedynczej linii PCIe 1x – daje to możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału ION2, ale wyłącza możliwość zastosowania technologii OPTIMUS. Przynajmniej, tak ja to zrozumiałem, jeśli się mylę, proszę o poprawienie mnie… ale wynika z tego, że o 10h pracy na Asusie 1201PN można zapomnieć.
  2. wyniki testów syntetycznych wypadają bardzo obiecująco w porównaniu do pierwszej wersji ION, ale wg. rozszerzonych wyników FPS w testowanych grach dostępnych w teście Asusa 1201PN na netbookcheck.de, starsza generacja ION1 wypada lepiej, np.: WoW (1024×768, med) – ION2 – 27 FPS, ION1 – 43 FPS (Samsung N510); Anno 1404 (1024×768) – ION2 – 13 FPS, ION1 – 17 FPS.

  W tym momencie w mojej ocenie klient ma wybór pomiędzy rozwiązaniem, które wypada lepiej w testach syntetycznych – ION2 oraz rozwiązaniem, które lepiej sprawdza się jednak w praktycznych zastosowaniach (gry 3D) – ION1. Poniżej porównanie wyników testów 3DMarka, które można zestawić w przeprowadzonych przez notebookcheck testach Asusa 1201PN i Samsunga N510:

  3DMark 2001: Asus 1201PN – 6882 pkt. | Samsung N510 – 6250 pkt.
  3DMark 03: Asus 1201PN – 6569 pkt. | Samsung N510 – 3513 pkt.
  3DMark05: Asus 1201PN – 3098 pkt. | Samsung N510 – 2183 pkt.
  3DMark06: Asus 1201PN – 1963 pkt. | Samsung N510 – 1118 pkt.

  Jedyna wątpliwość jaka mi się tutaj nasuwa, to ewentualnie kwestia zastosowania Widnows Xp i Windows 7, co mogło zaburzyć wyniki, mam jednak nadzieję że notebookcheck stosuje jednolitą metodologię testów – pytaniem, które pozostaje jednak otarte jest pytanie o źródło pochodzenia tak znacznej różnicy w wynikach praktycznego zastosowania ION (gry 3D) i benchmarków? Jak różnice te przełożą się na praktyczne używanie netbooków?

  I jeszcze jedna uwaga wynikająca z zamieszczonego także na mobimaniak.pl porównania netbooków na ION1 (http://www….najlepszy/), Samsung N510 wcale nie był najszybszym netbookiem z ION1 – tak więc porównując Asusa 1201PN do HP Mini 311 (zastosowanie DDR3) lub Asusa 1201N – różnice w benchmarkach na korzyść ION2 będą jeszcze mniejsze…

  Reasumując: Należy oczywiście poczekać na dalsze testy wydajności ujednolicić platformę testową, a także poczekać na opinie użytkowników Asusa 1201PN. Porównując jednak dostępne wyniki wydajności i chcąc uzyskać maksymalną wydajność w grach 3D, moim zdaniem chętni na zakup netbooka powinni zwrócić się ku poprzedniej platformie ION, która zapewni lepszy „gaming performance” i porównywalne czasy pracy na akumulatorze (przynajmniej w przypadku Asusa 1201PN pozbawionego technologii OPTIMUS), natomiast użytkownicy którym zależy na dużej mobilności i niezłych osiągach w grach 3D oraz możliwości odtwarzania materiałów HD powinni zainteresować się Acerem One 532G, który wprawdzie jest mniej wydajny od poprzedniej generacji ION, ale zapewnia znacząca dłuższy czas pracy na bateriach dzięki technologii OPTIMUS. Innym rozwiązaniem jest zakup netbooka wyposażonego w dodatkowy chip Broadcom, który w najnowszej wersji Flash 10.1 jest rzekomo w stanie odtwarzać nawet materiał FullHD.

  Ciekawe tylko, jak pełna wersja ION2 prezentowałaby się w połączeniu z technologią OPTIMUS, a więc po podłączeniu z chipsetem NM10 poprzez PCIe 1x? Czy takie zestawienie jest w ogóle możliwe, czy ograniczałoby ION2 w tak dużym stopniu, że w przypadku mocniejszej wersji tego rozwiązania ASUS zdecydował się na jego implementację przy jednoczesnej rezygnacji z technologii OPTIMUS?

  Z tymi pytaniami pozostawiam szanowną Redakcję i Czytelników, ja natomiast przestaje czekać już na netbooka z ION2 i ze względu na matową matrycę zwracam się ku Samsungowi N510.

 12. TTeC pisze:

  1899 zł to i tak za duża cena zważywszy na to, że koszt produkcji 1201PN jest mniejszy od jego starszego brata, czyli 1201N.

 13. mila pisze:

  ciekwae czy bedzie wersja z modemem3G….

  tak bardzo mi tego brak w 1201n….

 14. ese pisze:

  jakieś 10 minut temu zerkałem na oryginalny opis testu i nie jestem zadowolony z tego, że nie udało się w tym zastosować technologii Optimus, praktycznie idea procesora PineTrail ze zintegrowaną grafiką się marnuje bo i tak używać się będzie ION’a ;/ Chyba że ten oba te rdzenie będą widoczne w systemie i przynajmniej ręcznie mogło by się dać je wyłączać ;> bateria 6,5 przy wyłączonym wszystkim, średnio koło 4 godzin będzie trzymać. U nas cena ma wynieść 1899,- (jest to cena podana przez przedstawicieli Asus Polska, kilka dni temu na facebook’u) i mam nadzieję, że nie będzie wyższa

 15. Mateusz Mila pisze:

  W tym momencie dodaję właśnie informację o wytrzymałości baterii. Mogę zdradzić, że przy pełnym obciążeniu 47Wh bateria pozwala na 2 godziny pracy, natomiast przy pełnym „luzie” do 6,5 godzin.

 16. ese pisze:

  nie podano w tym teście żadnych informacji o wytrzymałości baterii? to dość istotna sprawa jeśli ktoś będzie wybierał pomiędzy 1201pn a starszą wersją

 17. trojmiasto pisze:

  premiera – 1 maja… czekamy 😉

 18. Mateusz Mila pisze:

  499 Euro, przepraszam – mój błąd.

 19. TTeC pisze:

  To w końcu jak to jest – 500 USD czy Euro. Różnica nie jest mała.

 20. kojer pisze:

  No to jest to o tyle dziwne (przy flashu na youtube), że już 1201N odtwarza fullhd płynnie na pełnym ekranie, 18-20 klatek to nie jest świetne radzenie sobie w HD.

 21. Mateusz Mila pisze:

  WMP został użyty po to, aby pokazać jak spore jest zużycie procesora bez wsparcia sprzętowego i NV PureVideo HD w notebooku Asus.

  W przypadku testowanego Asusa Eee PC 1201PN zainstalowana była najnowsza wtyczka Adobe Flash 10.1 RC, lecz nie ma to większego znaczenia, bo i bez niej komputer świetnie sobie radził z Flash HD i Full HD – tak donosi notebookcheck, gdyż to oni prowadzili testy.

 22. kojer pisze:

  Odnośnie testu HD, zamiast WMP należy użyć czegoś co potrafi korzystać ze sprzętowego wsparcia w IONie (np. VLC 1.1 beta) bo inaczej sensu to nie ma. To samo przy flashu, jak rozumiem nie korzystaliście z wersji 10.1rc tylko z wersji 10.0. Proponuję zainstalować i powtórzyć testy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


reklama