>
Kategorie: Dyski HDDNewsy

Dyski twarde szybko odchodzą do lamusa. Ogromny spadek sprzedaży „twardzieli”

Dyski SSD coraz szybciej zdobywają rynek nośników danych – trudno się temu dziwić, bo są coraz tańsze i zdecydowanie szybsze od klasycznych „twardzieli”. Sprzedaż tych drugich wyhamowuje z kolei szybciej, niż wielu mogło się spodziewać.

Kilkanaście tygodni pisaliśmy o tym, że jeżeli macie zamiar kupić dysk SSD, to jest to najlepszy moment, by dokonać takiego wyboru. Ceny nośników tego typu znacząco spadły, głównie dzięki redukcjom cen kości pamięci NAND, które w ostatnich latach utrzymywały bardzo wysoką cenę. Wygląda na to, że rynkowe trendy zmieniają się bardzo szybko, o czym mówi jeden z największych producentów silników do dysków HDD – japońska firma Nidec.

Spadki sprzedaży dysków HDD są ogromne i lepiej nie będzie

Publikacji raportu finansowego zamykającego rok fiskalny 2018 (kończący się 31 marca 2019 roku) towarzyszyły bardzo ciekawe informacje pokazujące wiele o kondycji rynku dysków twardych. Wedle danych zawartych w analizie finansowej, na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat (okres pomiędzy latami 2010-2018) sprzedaż klasycznych dysków twardych spadła aż o 43%, z 650 milionów sztuk w 2010 roku do 376 milionów egzemplarzy w roku ubiegłym. Spadki te będą kontynuowane także i w tym roku, gdy do odbiorców trafi 309 milionów nośników typu HDD.

Największą zmianę w sprzedaży wygenerują dyski przeznaczone do komputerów stacjonarnych, a więc kupowane przez tradycyjnych konsumentów. O ile w 2018 roku nabywców 124 miliony sztuk takich dysków, tak w tym roku będzie to zaledwie 65 milionów sztuk, czyli aż 48% mniej. Tak ogromny spadek jest bardzo zaskakujący i pokazuje, że exodus w kierunku szybszych i coraz tańszych nośników SSD trwa w najlepsze.

Niewielkie spadki obejmą także segmenty związane z przedsiębiorstwami oraz urządzeniami zewnętrznymi, które posiadają preinstalowane dyski HDD. Tak naprawdę jedynym obszarem działalności, w którym producenci „twardzieli” mogą liczyć na wzrosty, to centra danych – tam wciąż twardziele spisują się świetnie ze względu na większą pojemność oraz niższą cenę, jeśli chodzi o przeliczenie gigabajta na koszt zakupu. Ta sytuacja raczej nie powinna się zmienić na przestrzeni kolejnych lat.

Niemniej jednak gołym okiem widać, że czas sporej popularności dysków twardych przemija bezpowrotnie – dyski SSD opanują komputery na przestrzeni kolejnych lat. No, chyba że inżynierowie wymyślą jeszcze szybsze i przystępnie wycenione sposoby na fizyczne przechowywanie danych. A tego przecież absolutnie nie można wykluczyć.

źródło

Amadeusz Cyganek