>

Lenovo IdeaPad U165 – test MobiManiaKa

Ekran

Prezentowany przez nas Lenovo IdeaPad U165 wyposażony został w 11,6-calową matrycę LCD pracującą z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli i formacie 16:9. Jest to właściwie standardowa rozdzielczość dla matrycy o tych rozmiarach, jednakże pierwsze subnotebooki posiadały nieco niższą, natywną rozdzielczość, co jak się później okazało nie było trafnym rozwiązaniem. Zastosowanie podwyższonej rozdzielczości HD umożliwia więc bardziej komfortową pracę oraz zwiększy wrażenia podczas oglądania filmów w jakości 720p oraz 1080p.

Matryca w komputerze marki Lenovo jest dobrym elementem, jednakże niewątpliwie producent mógł się trochę bardziej postarać. Co prawda można „przyczepić” się do kilku drobnych niedociągnięć, jednakże ostateczny werdykt i tak pozostanie pozytywny. Jak już wcześniej wspomniałem, ekran przytrzymywany jest przez dwa, niepozorne, choć niezwykle solidne zawiasy, które przytrzymują matrycę w niemalże każdej pozycji. Kąt odchylenia matrycy jest niestety mocno ograniczony, gdyż wynosi on zaledwie 130 stopni, więc korzystanie z urządzenia poza domem lub też w podróży, gdzie nie będziemy mogli położyć przed sobą komputera może być nieco kłopotliwe.

Lenovo U165 jest komputerem bardzo małym (w porównaniu z pełnowymiarowymi laptopami), dlatego też bez trudu będziemy mogli zabrać go ze sobą do pracy, szkoły lub w każdą podróż. Niektóre netbooki oraz komputery biznesowe posiadają matowe matryce lub ekrany z dodatkową powłoką antyreflekcyjną, która całkowicie niweluje lub w pewnym stopniu zmniejsza ilość odbijanego od ekranu światła słonecznego. W IdeaPad U165 niestety nie otrzymamy takiego udogodnieniaekran jest niestety błyszczący, choć nie tak bardzo jak w innych komputerach, które miałem okazję testować. Oprócz tego, dookoła ekranu umieszczona została równie błyszcząca ramka, co wizualnie nie prezentuje się zbyt dobrze. Głównym „problemem” – o ile w ogóle można to tak nazwać – jest to, że bardzo szybko i łatwo pokrywają się kurzem, a ewentualne odciski palców ciężko jest zetrzeć.

Kolejnym elementem, na który warto również zwrócić uwagę są dość dobre kąty widzenia – zarówno wertykalne jak i horyzontalne. Co prawda znacznie lepiej prezentują się kąty poziome, gdyż nawet spore odchylenie od normy nie powoduje znacznego zniekształcenia obrazu. Nieco gorzej ma się sprawa, gdy zbyt mocno gdy zbyt mocno odchylimy ekran do przodu. Wtedy kolory nieco szybciej tracą swoje nasycenie, a sam obraz staje się niewyraźny, co w rezultacie bardo skutecznie zmniejsza komfort pracy. Matryca generuje bardzo jasny i wyraźny obraz, natomiast kolory są wiernie odzwierciedlone i w dodatku niezwykle żywe, jednakże najlepsze wrażenia uzyskamy dopiero po ustawieniu najwyższej jasności ekranu.

Ceny Lenovo IdeaPad U165

Lenovo IdeaPad U165

od: 1.699 zł »

Mateusz

Komentarze

  • Lenovo U165 jest raczej czymś pośrednim, między standardowym netbookiem a pełnowymiarowym laptopem. ze względu na słabą baterię urządzeniem mobilnym z prawdziwego wrażenia bym go nie nazwał, a gdyby producent dodałby jeszcze modem 3G, to dopiero byłby śmiech na sali. Bateria pada po 2 godzinach - jeśli nie szybciej.

  • Mogę prosić o temperatury jakie posiadał Państwa testowy egzemplarz? Mój ma średnio 55-65 stopni i trochę się grzeje przy po lewej stronie - nie wiem czy to kwestia uszkodzonego chłodzenia (którego niezależnie od obciążenia wogóle nie słychać) - słychać natomiast dziwny szum - tracie przy włączaniu sprzętu

  • Bardzo polubiłem ten komputer, nie jest przesadzony w niczym, taka stnonowana elegancja. U mnie też zastąpił pierwszy komputer.
    Jeśli chodzi o gry to wymagałem tylko żeby udźwignął tytuł PES2009.
    Na średnich detalach gra chodzi płynnie przy rozd. 1280x720.
    Co do baterii to mam ochotę nieraz przydzwonić albo napisać do Lenovo
    bo to zwykłe wprowadzanie w błąd. Mam wersję z jednordzeniowym prockiem
    K125 i przy oszczędnym użytkowaniu wytrzymałość baterii to jest ok 2.30h, a na max obciążeniu spada poniżej 2h. Nie ma róży bez ognia :)

  • co do filmów w full hd zgadzam się z autorem iż nie ma sensu odtwarzania ich na tym sprzęcie, ponieważ tnie się on nieco, a zużycie procesora sięga 100 lub niemal 100%. Natomiast bez obaw można na nim oglądać filmy w jakiści hd, które działają płynnie. W kwestii gier nie mogę się już do końca zgodzić z autorem, ponieważ udało mi się odpalić na nim "need for speed most wanted", który działa płynnie na ustawieniach pomiędzy niskimi, a średnimi. Co pokazuje , że testowany sprzęt da sobie radę z mało wymagającymi tytułami, jednak o grze w jakiekolwiek nowsze tytuły możemy zapomnieć. Brak złącza 3g może razić, jednak w obudowie pod baterią znajduje się miejsce na nie, a w sklepie poinformowano mnie, że można je doinstalować.

    Lenovo u165 jest dobrą propozycją dla studentów (i nie tylko) ze względu na niewielkie wymiary połączone dość dużą wydajnością, 500gb dysku (którego ze świecą szukać wśród sprzętów konkurencji) oraz 3gb ramu .
    Moim zdaniem jest on idealnym kompromisem pomiędzy netbookami, a notebookami. Posiadam i korzystam z niego na co dzień już prawie od miesiąca i bez problemu udało mu się zastąpić mojego notebooka