>

Topowe GPU na ringu – jak wypada porównanie desktopowego i mobilnego RTX 4090?

Zastanawiacie się, jak duża różnica istnieje pomiędzy desktopową a mobilną wersją topowego układu Nvidii – GeForce RTX 4090? Teraz – dzięki testom w sieci – wiemy już, że zaskoczenia nie ma. Co nie zmienia faktu, że mobilne GPU radzi sobie bardzo przyzwoicie.

Redaktorzy serwisu Techspot postanowili wziąć na warsztat dwa gotowe sprzęty, które zostały wyposażone w układ graficzny GeForce RTX 4090. Mowa o pececie, który oprócz nowego topowego RTX ma także Ryzena 9 7950X i 32 GB RAM, a także flagowym laptopie MSI Titan GT77, napędzanym procesorem Core i9-139950HX z 64 GB RAM DDR5.

Te dwa potężne sprzęty zostały ze sobą zestawione w popularnych grach w trzech rozdzielczościach: 1080p, 1440p i 4K. Wnioski? Raczej niezbyt zaskakujące.

Zaskoczenia nie ma – przewaga jest zauważalna

W każdej z przetestowanych produkcji desktopowe GPU Nvidii ma sporą przewagę nad laptopowym odpowiednikiem. W przypadku Assassin’s Creed Valhalla na maksymalnych ustawieniach graficznych, rozdzielczość FullHD przynosi o 20% większą wydajność.

fot. Techspot

Większa różnica pojawia się na wyższych rozdziałkach – to 31% w przypadku 1440p, a także 39% w odniesieniu do 4K. Warto jednak zauważyć, że w każdym przypadku laptop oferował pełną płynność związaną z utrzymaniem 60 klatek na sekundę – Assassin’s Creed Valhalla w 4K hulał w średniej liczbie 62 fps.

Podobne statystyki pojawiały się także w Metro Exodus czy Watch Dogs Legion – ten drugi przykład uwidacznia przewagę desktopowego GPU w 4K. Różnica w porównaniu z mobilnym GPU wynosi tutaj aż 62%. Z drugiej strony jednak, stosunkowo wyrównane wyniki pojawiły się w przypadku Far Cry 6 w rozdzielczości 1080p i 1440p.

fot. Techspot

Ray tracing i 4K to zabójczy duet

Testy przeprowadzone przez Techspot pokazały jednak, że nawet przy wykorzystaniu ultrawydajnego laptopa rozgrywka w 4K z ray tracingiem i bez technologii upscalingu to na dziś zbyt dużo. W Cyberpunku 2077 średnia klatek to zaledwie 21 fps, ale niewiele lepiej radził sobie wypasiony pecet – w tym wypadku to zaledwie 38 klatek.

fot. Techspot

W ogólnym rozrachunku wnioski są oczywiste – testy obydwu sprzętów w 20 grach pokazały, że w rozdzielczości 1440p desktopowy RTX 4090 jest szybszy średnio o 36 procent. Rozdzielczość 4K zwiększa tę różnicę do 51 proc., natomiast najpopularniejsza rozdzielczość FullHD daje stosunkowo niewielką przewagę – to 21%.

Tak czy owak – rozgrywka na obydwu sprzętach w wysokiej jakości oprawy wizualnej to czysta przyjemność. Szkoda tylko, że taka droga.

źródło

Ceny GeForce RTX 4090


Amadeusz Cyganek