>

Arena: HP ProBook 6555b czy Lenovo ThinkPad Edge 15?

Matryca matowa czy glare?

Opisywane laptopy posiadają zgoła odmienne ekrany, przez co łatwo będzie je sklasyfikować pod kątem upodobań użytkowników. Laptopy wyposażono w 15.6-calowe wyświetlacze pracujące w innych rozdzielczościach: 1366 x 768 pikseli (Edge 15) oraz 1600 x 900 pikseli (ProBook 6555b). Od dawna trwa spór, które matryce są lepsze: matowe czy błyszczące. Porównanie opisywanych laptopów konfliktu tego nie rozwiąże. A to dlatego, że ThinkPad ma błyszczący, a ProBook matowy ekran. Każde z rozwiązań ma swoje plusy, jak i minusy.

HP wyposażony został w panel pokryty powłoką anty-refleksyjną, co stanowi ogromną zaletę laptopa. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z maszyny w mocno oświetlonym pomieszczeniu oraz np. na ławce w parku. Edge 15 kusić będzie nas innymi przymiotami. Owszem, sprzęt zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, ale często uniemożliwia komfortową pracę przez pojawiające się refleksy i odbijające się światło.

Parametry wyświetlacza zamontowanego w HP nie powalają na kolana. Niski współczynnik kontrastu (141:1), aż za wysoki maksymalny poziom jasności (217 cd/m2) oraz nierównomierne oświetlenie LED-owe sprawiają, że obok mankamentów tych nie można przejść obojętnie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku notebooka Lenovo. Obecny w nim panel LG Electronics gwarantuje niezłe odwzorowanie kolorów, równomierne podświetleniem i przyzwoity stopień jasności. Niestety, kiepska głębia czerni oraz charakter glare wyświetlacza sprawiają, że do ideału mu daleko.

Mimo obecności powłoki anty-refleksyjnej w ProBooku 6555b to Edge 15 ma ekran generujący obrazy lepszej jakości. Jeżeli tylko jesteście w stanie żyć z matrycami typu glare to na pewno będziecie z niego zadowoleni. Punkt dla Lenovo.

Ceny HP ProBook 6555b


marcin

Komentarze

  • Lepsza wydajność HP ProBooka 6555b rozwaliła mnie na łopatki.

    AMD Phenom II X3 N830, który wydajnością ledwo dorównuje Core i3-330M okazuje się szybszy od Core i5-450M, a integra Radeon HD 4250 zamiata dedykowanego Radeona HD 545v.

    Uznaję, że ta wpadka wynika z pracy w późnych godzinach wieczornych, bo jeśli autor rzeczywiście uważa tak, jak napisał, to gratuluję kompetencji.

    Niedowiarkowie mogą skorzystać z rankingów procesorów i kart graficznych Notebookchecka, aby zweryfikować, że ThinkPad Edge wyprzedza o kilka długości HP ProBooka 6555b. Mowa oczywiście o konfiguracjach z Areny.

    Zainteresowanym mogę również udostępnić szczegółowe wyniki testów Phenoma II X3 N830 i Radeona HD 4250 oraz, dla porównania, Intela Core i3-370M, który choć wyraźnie wolniejszy od i5-450M to i tak bije na głowę wspomnianą jednostkę AMD w każdym zastosowaniu.

    • Komentarz jak najbardziej uzasadniony. Brawa za czujność!
      Owszem, Core i5 jest technicznie lepszy od nie takiego znowu słabego Phenoma, ale w klasycznych wyścigach różnica ta nie byłaby aż tak wielka. Na obu laptopach da się pograć, a dopiero zagłębianie się w technikalia obnaży niezaradność N830.