>

Lenovo ThinkPad W520 – test MobiManiaKa

Ekran

Lenovo ThinkPad W520 ma predyspozycje, by przypaść do gustu fotografom oraz osobom zajmującym się profesjonalną obróbką zdjęć. Sprzęt zaopatrzony został w 15.6-calową matrycę pokrytą powłoką anty-odblaskową, która pracuje w natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Ekran cechuje się bardzo dobrymi parametrami, dzięki czemu generuje obrazy bez przekłamań kolorów.

Matryca obecna w W520 jest matowa, dzięki czemu oczy użytkowników mogą odpocząć od pojawiających się nachalnie refleksów. Praca na laptopie pod gołym niebem oraz w mocno oświetlonych pomieszczeniach jest jak najbardziej możliwa – wystarczy, że zwiększymy podświetlenie matrycy.

Skoro przy nim już jesteśmy to warto nadmienić, że jasność obrazu może być regulowana w obrębie 15-stopniowej skali. Średnia luminacja ekranu wynosi 218 cd/m2, co przekłada się pozytywnie na szeroko pojętą kulturę pracy. Panel w każdych warunkach jest równomiernie podświetlony, nie stanowi magnesu na refleksy światła oraz odciski palców.

Matryca W520 może pochwalić się wysokim poziomem kontrastu (aż 655:1), dzięki czemu na zdjęciach i filmach oglądanych na laptopie dostrzeżemy więcej szczegółów. Są one ponadto wyraźniejsze, bez jakiegokolwiek przekłamania kolorów.

Komputer pracujący w rozdzielczości Full HD cechuje się szeroką paletą barw, która znacznie wybija się ponad arbitralnie przyjęte normy. Na laptopie można uzyskać dużo więcej kolorów niż w przestrzeni sRGB, ale mniej niż w Adobe RGB. Zarówno natężenie barw, jak i głębia czerni są perfekcyjne.

ThinkPad W520 charakteryzuje się znakomitymi kątami widzenia, do poziomu których większość tańszych laptopów nawet nie jest w stanie się zbliżyć. Inwersja kolorów w płaszczyźnie wertykalnej, jak i horyzontalnej następuje dopiero przy kątach ostrych o niskiej wartości. Na opisywanym Lenovo poza komfortową pracą, można zatem bez problemu obejrzeć film w większej grupie osób.

Ceny Lenovo ThinkPad W520

Lenovo ThinkPad W520

od: 7.572 zł »

marcin

Komentarze

  • Szkoda , że autorzy tak "lekko" rzucają hasłami typu "Stabilny" i "solidny" ... proponuję zapoznać się z problemami tych maszyn zgłaszanymi przez użytkowników ( forum . notebookreview . com ) ... losowe wyłączanie się laptopów, BSOD'y ... throttling cpu - które na baterii działa max 800 - 1,8 GHz na rdzeń, itd ( http://forum.notebookreview.com/lenovo-ibm/566338-lenovo-w520-owners-thread-473.html#post7991287) . Już od baaaardzo dawna widzę polskie recenzje - nie tylko na tym portalu - i wmawianie Polakom takich bzdur że głowa boli widzę że "business is business".

    • Średnio 27-30, ale po raz kolejny powtórzę, że z wyłączonym uber-próbkowaniem oraz, że W520 nie jest stricte laptopem gamingowym!

  • Panowie, a jak sprawa wygląda z GTA4? Będzie to miało ręce i nogi na pełnych detalach?

    • Głowy za to nie dam, bo w GTA IV w ogóle nie grałem :) Ale można zrobić ciche założenie, że skoro W520 Wieśka 2 pociągnie to i da radę z GTA IV!

  • W takim razie zamiast pisać "bzdura" wypadało zaznaczyć w nawiasie przy tym tytule, że z wyłączonym uber-próbkowaniem, a nie pisać "na maksymalnych ustawieniach", bo to może wprowadzać innych w błąd.

    Przez maksymalne ustawienia rozumiem wszystko włączone i na maks., a więc również ubersampling, SSAO, AA, etc.. Co do pozostałych tytułów oczywiście nie mam żadnych wątpliwości, że chodzą płynnie ;)

    • No to mamy consensus :) Faktycznie użyłem zbyt dużego skrótu myślowego, bo może nie każdy przy uruchamianiu Wiedźmina 2 z automatu wyłącza uber-próbkowanie... Dzięki! Pozdrowienia.

  • Wiedźmin 2 na Quadro 2000M nie działa płynnie (>= 25 FPS) w rozdzielczości Full HD z detalami na maks. i włączonym Ubersamplingiem.

    Clevo P150HM z Intel Core i7-2920XM + 16 GB DDR3 + Radeon HD 6970M + Crucial M4 512 GB po wgraniu najnowszych driverów ATI i patchy do gry z ubersamplingiem nie daje rady. Próbę wciśnięcia Czytelnikom, że na blisko połowę wolniejszej karcie gra śmiga na ustawieniach maksymalnych bez zacinki uznaję za dalece niepoważną.

    A różnica między Quadro 2000M i GTX 460M jest też taka, że ta pierwsza ma znacznie niższe taktowanie. Odpowiednio dla rdzenia, shaderów i pamięci wynosi ono 550 MHz/1100 MHz/900 MHz zamiast 675 MHz/1350 MHz/1250 MHz jak GTX 460M, który jest ok. 10-25% szybszy.

    • Bzdura. Wiedźmin 2 na Quadro 2000M działa płynnie na maksymalnych detalach, oczywiście z wyłączonym Uber-próbkowaniem. Dla wszystkich osób zaznajomionych z tym tytułem nie jest tajemnicą, że funkcja ta wyprawia cuda nawet na najmocniejszych komputerach. Wystarczy pominąć ten szczegół, a wydajność wzrasta zauważalnie. Co do różnic między Quadro 2000M, a GTX 460M - stuprocentowo się zgadzam. Kilkukrotnie zaznaczyłem jednak w tekście, że W520 nie jest laptopem do gier, a do zaawansowanej pracy. Nie oznacza to jednak, że na testowanej maszynie nie da się od czasu do czasu odpalić ulubionej gry.