fot. Nvidia
Choć do premiery układów graficznych z serii GeForce RTX 60 jeszcze daleka droga, to w sieci pojawiają się już pierwsze informacje na temat tych GPU. Co tu dużo mówić – brzmią one ciekawie.
W normalnych okolicznościach właśnie powinniśmy witać na rynku ostatnie układy z serii GeForce RTX 50 Super, a także powoli szykować się do premiery pierwszych modeli z rodziny GeForce RTX 60. Rzeczywistość – głównie dzięki rozwojowi AI i centrów danych – okazała się jednak zgoła odmienna.
Na rynku nie pojawił się bowiem żaden model z linii Super (i niewiele wskazuje na to, by do takiej premiery doszło), a plany dotyczące premiery układów z serii RTX 60 są, ale do konkretów daleko. Kto wie, być może ta sytuacja właśnie się zmienia dzięki nowym przeciekom na ich temat.
Wiadomo już, że GPU z serii GeForce RTX 60 mają bazować na architekturze Ruby, która jest już wykorzystywana w kontekście układów graficznych przeznaczonych dla centrów danych i do obsługi AI. Jedną z głównych nowości ma być znaczące zwiększenie szyny pamięci do nawet 512-bit.
To przełoży się także na taktowanie VRAM na poziomie co najmniej 3 GHz. A co w kwestii ilości pamięci? W przypadku topowego wariantu w postaci GeForce RTX 6090 możemy liczyć na 32 GB GDDR7. Znacznie mniej pojawi się oczywiście na wyposażeniu nieco niższych modeli z tej serii.
fot. Nvidia
W przypadku RTX 6080 możemy oczekiwać 20 GB VRAM osadzonej na szynie 320-bit, z kolei RTX 6070 ma otrzymać 16 GB VRAM na szynie 256-bit. Co równie istotne, zmian mają doczekać się rdzenie odpowiedzialne za ray tracing, które będą mogły wykonać dwukrotnie więcej obliczeń związanych z prezentowaniem efektów świetlnych.
Sporą zagadką pozostaje oczywiście potencjalny moment premiery tych GPU. Tego w aktualnej sytuacji rynkowej niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale wydaje się, że mówimy tutaj zdecydowanie o 2027 roku. I niestety wiele wskazuje na to, że mowa raczej o jego końcu, niż początku…
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.