Valve opublikowało właśnie wyniki ankiet Steam Surveys za lipiec 2026 roku. Jak zawsze, mamy dane odnośnie tego, jaka jest najpopularniejsza karta graficzna, ile najczęściej nasze GPU mają pamięci VRAM, czy z jakiego systemu korzystamy najchętniej. Co tym razem zaskakuje?
- Wyniki ankiet Steam Surveys za lipiec 2026 już tu są.
- Największe zmiany? Posiadacze kart graficznych z 16 GB VRAM są najliczniejszą grupą użytkowników.
- Co jeszcze pokazuje Steam Surveys z lipca 2026?
Nie da się ukryć, że ankiety Steam Surveys to zdecydowanie ciekawe i przydatne narzędzie do tego, by śledzić zmiany na rynku komputerów. Najnowsze wyniki wskazują na to, że pojawił się przełom w kontekście ilości pamięci VRAM w kartach graficznych użytkowników tej platformy.
Steam Surveys za lipiec 2026 z kolejnym przełomem
Przede wszystkim najbardziej wzrok przykuwa wzrost ilości kart graficznych, które są wyposażone w 16 GB VRAM-u. Warto mieć oczywiście na uwadze, że takie ilości pamięci graficznej posiadają nie tylko flagowe GPU, ale też te „średniopółkowe”.
Dzięki ostatniemu wzrostowi, jest to teraz najpopularniejsza konfiguracja, wyprzedzając nieco 8 GB zasób VRAM-u. Na trzecim miejscu z kolei uplasowały się GPU z 12 GB zasobem pamięci graficznej.
Ankiety Valve dają ogląd na sytuację na rynku PC i nie tylko
Co z resztą wyników? Tutaj raczej nie ma przełomów, choć warte uwagi jest zajęcie pierwszego miejsca przez 8-rdzeniowe procesory, które „zdetronizowały” 6-rdzeniowe CPU. Prócz tego, minimalne ruchy zaszły w kontekście zarówno rozdzielenia „rynku kart graficznych”, jak i procesorów.
Są one jednak zwyczajnie pomijalne, kolejno NVIDIA oraz Intel dalej są liderami, chociaż przewaga Intela w dalszym ciągu topnieje już od dłuższego czasu na rzecz AMD. Ubywa również użytkowników sprzętu Apple w postaci Mac-ów – zwyczajnie jest ich coraz mniej. Ciekawe, czy ten trend się jeszcze kiedyś odwróci.
Źródło: Steam, opracowanie własne
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.










A wpadłeś na to, że to nowsze zestawy? Po co ktos miałby serwisować nowy sprzęt?
Totalna bzdura, serwisujemy komputery od ponad 20 lat i że świeczką szukać takich dobrych zestawów