>

Sony Vaio F21 (3D) – test mobiManiaKa

Wydajność

Sony Vaio F21 wyposażony został w mocne podzespoły, które jego użytkownikom gwarantować mają doskonałą wydajność i stabilność, zarówno w trakcie pracy, jak i zabawy. Sprzęt oparty został na platformie Huron River, a jego serce stanowi czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2630QM o taktowaniu 2.0 GHz. W trybie Turbo Boost może ono wzrosnąć do maksymalnego poziomu 2.9 GHz, co przy obsłudze 8 wątków logicznych jednocześnie (Hyper-Threading) daje naprawdę niezłe rezultaty.

Z procesorem zintegrowany został układ graficzny Intel GMA HD 3000, który cały czas pozostaje nieaktywny. Za wrażenia graficzne na wysokim poziomie odpowiada dedykowana karta Nvidia GeForce GT 540M z wydzielonym 1 GB pamięci wideo. Oferuje ona o wiele szerszy wachlarz możliwości niż intelowska integra, ale nie jest to najmocniejszy GPU, o który mogli pokusić się projektanci Sony.

Trzeba pamiętać, że Vaio F21 nie jest laptopem gamingowym, a multimedialną stacją roboczą, którą zachwyceni będą przede wszystkim miłośnicy filmów na Blu-ray. Z drugiej strony jednak, obecność mocnego Core i7 wspomaganego przez 8 GB pamięci RAM, aż prosi się o sprawdzenie możliwości laptopa w gamingowych warunkach. I tu pojawia się problem – GeForce GT 540M nie pozwala na płynne odpalenie najnowszych gier komputerowych z obsługą DirectX 11 w natywnej rozdzielczości (Full HD). Po aktualizacji wszystkich niezbędnych sterowników, wspomniany już Deus Ex: Human Revolution na najwyższych detalach nie działał płynnie. A pamiętajmy, że przecież najnowsze dzieło studia Eidos wcale nie ma mocno wygórowanych wymagań sprzętowych.

Wydajność w warunkach biurowych (edycja dokumentów tekstowych, buszowanie po Internecie) stoi w Vaio F21 na wysokim poziomie. Systemu nie sposób zawiesić nawet mając uruchomione kilkanaście zakładek w przeglądarce internetowej, klip na YouTube oraz Skype. Pod tym względem, użytkowanie laptopa Sony jest naprawdę komfortowe.

Z grami jest nieco inaczej. Biorąc pod uwagę cenę komputera, można by oczekiwać od producenta powalającej wydajności. Na ultra-wysokich detalach w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, każda z testowanych przeze mnie gier osiągała jednak średnio mniej niż 20 FPS. Zarówno Deus Ex: Human Revolution, Mafia 2, StarCraft 2, jak i kultowe już Battlefield: Bad Company 2 nie działały płynnie. Lekarstwem na to jest albo obniżenie detali grafiki w grze, albo podarowanie sobie grania na Vaio F21.

Sprzęt osiągnął następujące wyniki w testach syntetycznymi benchmarkami:

  • 3DMark 06 – 8319 pkt.
  • 3DMark Vantage – 4586 pkt.
  • 3DMark 11 – 1033 pkt.

Ceny Sony Vaio VPC-F21Z1E

Sony Vaio VPC-F21Z1E

od: 6.999 zł »

marcin