>
Kategorie: Poradniki

Jak stworzyć komfortowe stanowisko pracy?

Pracujesz i siedzisz za biurkiem osiem albo więcej godzin? Ten poradnik jest dla Ciebie, dowiesz się jak zorganizować komfortowe i efektywne miejsce pracy. Sprawdź jaki fotel kupić. Jaki monitor i jakie biurko jest najlepsze do pracy?


Osoby pracujące przy komputerze na co dzień potrzebują funkcjonalnego, dobrze zorganizowanego stanowiska pracy. Dzięki temu można uniknąć wielu chorób i po prostu przyjemniej przetrwać te 8 godzin zadań biurowych. Jak zorganizować sobie stanowisko pracy, by czuć się w nim dobrze? O tym więcej w naszym maniaKalnym poradniku.

fot. contrastwerkstatt, Fotolia.com

Wykonując pracę biurową, miesięcznie średnio 140 godzin spędzamy w pozycji siedzącej przed komputerem. Dodatkowo coraz bardziej jesteśmy narażeni na stres, który potęguje szybkie tempo pracy. Naukowcy szacują, że na „chorobę biurową” cierpi ponad 70 % osób pracujących przed komputerem.

Najczęściej występują u nich bóle głowy, pleców, kręgosłupa, cieśni nadgarstków i zapalenie spojówek. Często nie zdajemy sobie sprawy, że na komfort pracy wpływa niemal każdy element wyposażenia biura. Niezależnie od tego, czy używamy peceta czy laptopa, można wprowadzić kilka usprawnień, pozwalających na efektywniejszą pracę i lepsze samopoczucie.

Stanowisko pracy – by pracował się lepiej

Przy projektowaniu komfortowego środowiska pracy warto zacząć od podstaw. Istnieje ogólna zasada mówiąca, że wszystkie elementy stanowiska pracy powinny mieć jak najwięcej możliwości regulacji wysokości i kątów nachylenia.

Badania naukowców z całego świata jednoznacznie wykazały, że stosowanie ergonomicznych rozwiązań ma istotny wpływ na produktywność w ciągu całego dnia – także po pracy. Zamiana mebli z klasycznych biurowych na takie, które są dostosowane do zasad ergonomii może przyczynić się nawet o 24-procentowy wzrost produktywności.

Nie ukrywajmy – dbałość o ergonomiczne stanowisko pracy bardzo dobrze świadczy o pracodawcy i niewątpliwie będzie dodatkowym atutem w przyciąganiu kolejnych potencjalnych pracowników.

Odpowiednio wyprofilowane krzesło czy monitor ustawiony pod właściwym kątem to nie wszystko. W trakcie dnia roboczego warto pamiętać o kilku prostych czynnościach, których wykonanie zmniejszy ryzyko wystąpienia zawodowej kontuzji.

Wstawaj z krzesła przynajmniej raz na godzinę

Specjaliści zalecają, by raz na godzinę wstać sprzed komputera i wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Istotne jest rozluźnienie barku i ramion, wykonanie kilku skłonów, energicznych skrętów tułowia, a nawet przysiadów. Wszystko po to, by poprawić ukrwienie nóg i odciążyć kręgosłup.

Warto odbyć kilkuminutowy spacer po biurze – krótka rozmowa z koleżanką z innego działu zbrodnią nie będzie, a dobrze wpłynie i na nasz nastrój, i nasze zdrowie.

fot. Syda Productions, Fotolia.com

Są takie zawody, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, nawet gdy opuszczamy zakład pracy. Warto jednak pamiętać, że poza pracą jest jeszcze inny świat, nawet gdy trzeba zarobić na kredyt hipoteczny i prywatne przedszkole małego dziecka.

Pracownicy biurowi szczególnie są narażeni na choroby reumatyczne, dlatego tak istotne jest, by po pracy uprawiali jakiś sport. Siłownia, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze – każda z opcji będzie dobrym wyborem.

Walcz ze stresem

Ale dbanie o sylwetkę to nie wszystko. Warto znaleźć własne metody walki ze stresem, który w dzisiejszych czasach jest traktowany jak norma. Badania psychologów wykazały, że stres w umiarkowanych dawkach może być motywujący, jednak gdy wymknie się spod kontroli może przerodzić się w wiele poważnych chorób.

Jak żyć, by zminimalizować jego negatywne skutki? Tutaj złotej metody nie ma. Każdy człowiek jest inny i każdy inaczej zareaguje na stres, choćby ze względu na cechy osobowości czy nabyte doświadczenie. Doskonałym lekarstwem na stres jest uprawianie sportów, dzięki którym można rozładować negatywne emocje.

Szczególnie przydatne są różnego rodzaju gry zespołowe – piłka nożna, koszykówka czy siatkówka – podczas każdego z meczów można dać upust emocjom, dlatego istotne jest, by robić to regularnie.

Wiele chorób w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest, by raz w roku sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia. Badania profilaktyczne są istotne, a do ich wykonywania powinien zachęcić fakt, że w wielu firmach są dostępne pakiety zdrowotne w ramach benefitów pracowniczych. Wielu pracowników zapewne nawet nie wie, że ma taką możliwość. Warto się dopytać o przywileje, które nas dotyczą.

Wszystkie opisane powyżej techniki są tak naprawdę związane z rzeczami pośrednio związanymi z naszym środowiskiem pracy. A jak to w końcu jest z naszym stanowiskiem?

Monitor, biurko i krzesło – tak mało trzeba…

…by polepszyć lub pogorszyć natywne warunki pracy. Jeżeli wszystkie elementy składające się na nasze stanowisko współgrają ze sobą, jesteśmy w lepszym nastroju, rzadziej chorujemy i efektywniej pracujemy.

Jak ustawić prawidłowo monitor

Jednym z podstawowych czynników wpływających na komfort pracy jest właściwie zamontowanie monitora. Dotyczy to zarówno ustawienia go w odpowiedniej odległości, wysokości, jak i pod właściwym kątem.

Specjaliści przekonują, że prawidłowo ustawiony monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 cm od użytkownika. Górna krawędź ekranu powinna być kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Monitor powinien być ustawiony bokiem lub tyłem do źródła światła, co zapobiegnie bólom oczu i nadwyrężeniom karku.

Gdy z jednego monitora korzysta kilka osób, np. przy systemie zmianowym w pracy, dobrym rozwiązaniem może być montaż wyświetlacza na specjalnym uchwycie biurkowym. Dzięki temu monitor będzie w pełni regulowany w pionie i poziomie, co pozwoli użytkownikowi na błyskawiczne ustawienie wszelkich kątów według własnych preferencji.

Jak korzystać z kilku monitorów?

Jeszcze inny problem dotyczy osób, które w swojej pracy korzystają z kilku monitorów. Graficy komputerowi i programiści często korzystają z dwóch monitorów – jeden z nich należy ustawić na wprost użytkownika, a satelitarny pod kątem po prawej stronie, pamiętając o oświetleniu z lewej.

Takie rozwiązanie jest polecane osobom praworęcznym. Aby uzyskać odpowiedni efekt można wyposażyć się w jeden z popularnych na naszym rynku uchwytów do ekranów, który wszystko ustawi jak należy za nas. Co ciekawe, uchwyty do ekranów zazwyczaj są zaopatrzone w system maskowania kabli, dzięki czemu wszystkie podłączenia są wykonane w sposób dyskretny.

A co jeżeli ktoś korzysta z więcej niż 2 ekranów? To nie problem, bo na rynku są dostępne rozwiązania dla maklerów giełdowych, którzy jednocześnie korzystają z 4, 5, a nawet 6 monitorów. W przypadku takich konfiguracji, chyba nie ma innego sposobu właściwego ustawienia wszystkich wyświetlaczy niż z pomocą stosownego uchwytu/uchwytów.

fot. chungking, Fotolia.com

Jak dobrać meble do biura?

Ale na komfortowe stanowisko pracy składają się również wysokiej jakości, dobrze dopasowane meble. Biurko do pracy powinno być tak głębokie, by swobodnie można było zmieścić na nim monitor w zalecanej odległości. Poza tym, na stole musi się także przestrzeń na klawiaturę, mysz i często kilka stert dokumentów. Biurko musi mieć regulowaną wysokość, aby pracownik mógł dostosować je do swojego wzrostu. Zbyt wysokie lub zbyt niskie biurko uniemożliwi komfortową pracę i będzie powodować bóle kręgosłupa.

Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ale organizacja przestrzeni na blacie, może negatywnie lub pozytywnie wpływać na komfort pracy. Aby unikać bólu nadgarstków i łokci, niezbędne jest stosowanie specjalnych podpórek pod nadgarstki, zarówno przy korzystaniu z klawiatury, jak i nawigacji myszką.

Zasada jest prosta – im więcej punktów podporu, tym mniejsze przeciążenie spada na daną część ciała. Warto, by podpórki były wykonane z przyjemnego w dotyku materiału i płynnie dopasowywały się do kształtu nadgarstka.

Jakie krzesło do komputera?

Dla zdrowego kręgosłupa ważne jest odpowiednio wyprofilowane krzesło. Siedzisko i oparcie kategorycznie muszą mieć regulację wysokości, by użytkownik mógł zachować prosty kręgosłup podczas siedzenia.

Ciekawym pomysłem na przeciwdziałanie statycznym przeciążeniom kręgosłupa jest idea dynamicznego siedzenia. Zakłada ona, że wykorzystując mechanizm swobodnego bujania krzesło co jakiś czas prowokuje nas do zmiany pozycji siedzenia.

Ważne, by nasz fotel miał stabilną podstawę, najlepiej pięcioramienną i był wykonany z materiałów wysokiej jakości. W utrzymaniu prawidłowej postawy siedzącej pomocny dla niewysokich osób może być podnóżek z regulowanym kątem pochylenia. Zagwarantuje on solidne podparcie stóp w pozycji przeciwdziałającej obrzękom.

fot. apops, Fotolia.com

Jak dbać o oczy przy komputerze?

Jednym z najczęściej zaniedbywanych narządów przy pracy biurowej jest wzrok. Co sprawia, że długotrwała praca przed monitorem wpływa negatywnie na nasze oczy?

Po pierwsze, szkodliwe działanie promieniowania emitowanego przez ekran komputera. Mimo coraz nowocześniejszych technik stosowanych przy produkcji monitorów, nie da się wyeliminować promieniowania rentgenowskiego, ultrafioletowego czy podczerwonego.

Każde z nich podrażnia gałkę oczną, zwłaszcza, gdy towarzyszy im źle oświetlone miejsce pracy czy wysuszająca spojówki klimatyzacja. Ponadto, gdy pracujemy przy komputerze rzadziej mrugamy, co powoduje nadmierne wysychanie gałki ocznej.

Zapominamy również o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku, co może doprowadzić do tzw. skurczu akomodacyjnego, kiedy mięśnie gałki ocznej przystosowują się do patrzenia głównie na blisko znajdujące się przedmioty.

Powoduje to problemy z akomodacją, a tym samym zaburza prawidłową ostrość wzorku. To właśnie dlatego ważna jest chwila przerwy, podczas której trenujemy zdolności akomodacyjne, np. poprzez patrzenie na odległe przedmioty czy widok za oknem.

Jeszcze inną przyczyną nadmiernego wysychania oka pracy biurowej jest jonizacja powietrza, spowodowana elektryzowaniem się skóry twarzy i rogówki, co w efekcie zwiększa przyciąganie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń i podrażnianie oka. By temu zaradzić warto regularnie korzystać z kropli nawilżających.

I na koniec ważna uwaga

I jeszcze jedna ważna rzecz – pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia! Lekarze medycyny pracy zalecają 10-minutowe wietrzenie pomieszczenia co 2 godziny, które można przeznaczyć na chwilę relaksu. Gdy nasz szef zobaczy, że po nich jesteśmy bardziej zadowoleni i lepiej pracujemy, na pewno nie będzie miał nic przeciwko.

Marcepan

Komentarze

  • Chociaż praca w domu ma zalety, może mieć również negatywne konsekwencje. A najważniejsze jest walka ze stresem. Aby sobie z tym poradzić, skonsultuj się z psychologiem. Dzięki platformie Pleso https://pleso.me/pl stało się to bardziej dostępne. Pleso gwarantuje wysoki poziom profesjonalizmu poprzez współpracę z licencjonowanymi psychologami i terapeutami. Użytkownicy mogą mieć pewność, że otrzymują wsparcie od wyszkolonych i doświadczonych specjalistów, którzy są kompetentni w różnorodnych obszarach psychologii i terapii.

  • Wybierz ciche i dobrze oświetlone miejsce w domu. Unikaj przestrzeni wspólnych, takich jak salon czy sypialnia. Idealnie byłoby mieć osobne pomieszczenie lub kąt, gdzie możesz pracować w spokoju. Upewnij się, że miejsce pracy jest dobrze oświetlone naturalnym światłem. Umieść biurko obok okna, aby korzystać z naturalnego światła w ciągu dnia. Dodatkowo, miej lampę biurkową, która zapewni dodatkowe oświetlenie w godzinach wieczornych.

  • stanowisko pracy biurowej zazwyczaj składa się z krzesał biurka no i komputera, wiec musimy zapewnić sobie, żeby krzesło było ergonomiczne czyli idealnie dopasowujące się do pracownika bo inaczej pracownik będzie czuł ból w plecach a tym samym słabiej pracować. Biurko musi być też poniżej wysokości łokci, żeby nie czuć po jakimś czasie bólu w nadgarstkach. :)