>

Wydajność

Wydajność to niewątpliwie czynnik decydujący o zakupie laptopa gamingowego. Z czystym sumieniem mogę zapewnić, że mocy w Asusie G73Jw nikomu nie zabraknie. Serce maszyny stanowi procesor Intel Core i7-720QM o taktowaniu 1.6 GHz wspomagany aż przez 12 GB pamięci DDR3 RAM. Niestety, w modelach standardowo dostępnych na półkach sklepowych znajdziemy 8 GB, zatem o dodatkowe gigabajty pamięci operacyjnej będziemy musieli zadbać we własnym zakresie. Procesor posiada wsparcie technologii Intel Turbo Boost, która jest w stanie zmienić taktowanie aż do 2.8 GHz. W codziennym użytkowaniu maszyny nie wykorzystamy nawet połowy mocy drzemiącej w G73Jw. Ale przecież nie do codziennych zadań kupuje się takie komputery.

Turbo Boost to technologia intelowska, ale także Asus dorzucił w tej materii coś od siebie. Dzięki trybowi Twin Turbo taktowanie pojedynczego CPU wzrasta z bazowych 1.6 GHz do około 1.85 GHz. Wpływa to na polepszenie wydajności maszyny co najmniej o 10 %, na papierze i testach benchmarkami – ale uwaga – nie podczas grania. Przy uruchomionych grach zamiast polepszenia wydajności następował jej nieznaczny spadek. Nie wiem czy fakt ten był spowodowany niedopracowaniem BIOS-u czy też czymś innym, ale postanowiłem nie używać Twin Turbo.

W Indeksie Wydajności Systemu Windows laptop osiągnął rezultat 5.9, czyli taki sam jak testowany MSI GT660. Także tym razem najsłabszym ogniwem okazał się być dysk twardy (o szybkości 7200 RPM).

Asus, w przeciwieństwie do przytaczanego niejednokrotnie laptopa MSI, zdecydował się na inwestycję w układ graficzny oparty na architekturze Fermi – GeForce GTX 460M. Wydzielone 1536 MB własnej pamięci GDDR5 sprawia, że sprzęt poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi tytułami. O wsparciu dla bibliotek DirectX 11 oraz technologii PhysX i CUDA wspominać chyba nie muszę.

Najprzyjemniejszą częścią testowania laptopa gamingowego jest sprawdzanie jego wydajności w grach komputerowych. Przez G73Jw w moich skromnych progach przewinęły się takie tytuły jak Mafia II, Arcania: Gothic 4, Medal of Honor, Fallout: New Vegas, Bioshock 2, Starcraft 2 i Metro 2033. Na więcej po prostu nie starczyło czasu.

Średni FPS (ilość ramek na sekundę) w wybranych tytułach wynosił:

  • Mafia II – 34.3 (ustawienia wysokie, rozdzielczość Full HD)
  • Starcraft 2 – 32.2 (ustawienia ultra, rozdzielczość Full HD)
  • Metro 2033 – 10.3 (ustawienia b.wysokie, DirectX 11, rozdzielczość Full HD)
  • Medal of Honor – 45.4 (ustawienia wysokie, rozdzielczość Full HD)
  • Arcania: Gothic 4 – 37.7 (ustawienia wysokie, rozdzielczość Full HD)

Karta Nvidia GeForce GTX 460M w grach spisuje się bardzo dobrze. Jest ona wystarczająco mocna i wydajna, by bez większych problemów pociągnąć najnowsze tytuły, jeżeli nie na najwyższych ustawieniach to chociaż na wysokich. Wyjątek stanowi jedynie Metro 2033, które wciąż pozostaje bardzo wymagającą grą. Osobiście traktuję ją jako potwierdzenie reguły. Spowolnienia i niekontrolowane przycięcia podczas testów na grach mi się nie przytrafiały.

Asus G73Jw osiągnął także następujące wyniki w testach popularnymi benchmarkami:

  • 3DMark 06 – 12532 pkt.
  • 3DMark Vantage – 7369 pkt.
  • PCMark Vantage – 6359 pkt.
marcin

Komentarze